O fotovoltike so Sales Managerom Solart.sk

Prečítajte si rozhovor s našim Sales Managerom Ferdinandom Fridrichom  o tom, čo ho priviedlo k tejto profesii, prečo si myslí, že je využívanie prírodných zdrojov dôležité a ako vidí po nedávnom boome budúcnosť tohto odvetvia.

Čo odštartovalo Váš záujem o oblasť udržateľnej energie? Ako dlho pracujete v tejto oblasti?

Celý život ma bavia technológie, novinky zo sveta elektroniky, počítače a preto samozrejme sledujem inovácie v týchto oblastiach. Po kúpe starého domu z roku 1 966 som túto „zaľúbu“ pretavil do praxe. Zrazu som stál pred dvojgeneračným domom s nadštandardnou úžitkovou plochou, ktorý si okrem kompletnej rekonštrukcie jednoznačne pýtal aj opatrenia na minimalizáciu nákladov. Začal som sa zaujímať o tepelné čerpadlá, ktoré čerpajú energiu z vonkajšieho okolia čím dosahujú oveľa vyšší výkon pri menšej spotrebe elektrickej energie.  A práve v tomto bode som sa začal bližšie venovať aj téme fotovoltiky a zoznamovať sa s možnosťami, ako ju čo najpraktickejšie implementovať a využívať v prostredí bežnej domácnosti, akou je aj tá moja.

Ponoril som sa do tejto problematiky a bol som veľmi prekvapený výstupmi zo štatistík o tom, koľko energie dokážu fotovoltické panely zo slnka vyťažiť za rok v našich podmienkach na Slovensku. Podrobnejšie som študoval mernú jednotku energie (kWh) a porovnával ju s metrom kubickým plynu, a všeobecne s inými spôsobmi kúrenia ako sú elektrická špirála, konvektory, infražiariče a podobne. Zistil som koľko energie dokáže fotovoltika vyrábať v optimálnych, ale aj neoptimálnych podmienkach, a prirovnával som priemernú výrobu FVE k spotrebám vyššie spomínaných spôsobov vykurovania.

Po dôkladnom zvážení naštudovaných informácií ale aj skúseností známych, ktorí už s týmito systémami mali praktickú skúsenosť som prišiel na záver, že fotovoltika je veľmi efektívna a dokáže naozaj enormne pomôcť znížit náklady na chod domácnosti. A práve preto som sa rozhodol, že určite chcem využívať potenciál slnečnej energie aj u seba doma. Fotovoltiku mám na dome už dlhšie.. ohrievame ňou vodu, kuríme s ňou pomocou tepelných čerpadiel (aj bazén), varíme, perieme, vysávame…

Práve táto udalosť bola spúšťačom, a neskôr aj hnacím motorom, prečo sa venovať tejto problematike. Samozrejme k tomu pomohla aj aktuálna téma ekologickej krízy, či navyšovanie cien energií po pandémii a vojne na Ukrajine. Všetky tieto udalosti posledných rokov odštartovali u bežných domácností enormný záujem o montáž fotovoltických systémov, čo ma priviedlo k myšlienke využiť získané znalosti v oblasti alternatívnych zdrojov energií a zároveň pomáhať šíriť myšlienku pomoci našej planéte.  Momentálne radím svojim klientom, nielen ako si môžu znížiť účty za elektrinu, ale aj celkovo znížiť náklady na život a chod domácnosti.  Tejto práci sa venujem už viac ako rok, ale študujem to samozrejme dlhšie.

 

Prečo si myslíte, že je využívanie solárnej energie / prírodných zdrojov také dôležité?

Solárna energia ako taká má obrovský nevyužitý potenciál a verím, že veľa ľudí si postupne začne uvedomovať, akým prínosom využívanie alternatívnych zdrojov pre nás a pre našu planétu je. Technológie sú už ďaleko,  a navyše aj cenovo dostupné, dnes je veľmi jednoduché vlastniť malú solárnu elektráreň, ktorá dokáže kľudne vyrobiť aj 12 megawattov elektrickej energie.

Počas uplynulých desaťročí sme  našej planéte dali zabrať a my v Solart.sk sme presvedčení, že zmena ako celok musí začať od jednotlivca. Či už začneme separovaním odpadov, minimalizovaním nákupov oblečenia a nepotrebných vecí celkovo, alebo využívaním prírodných zdrojov. Na zriadenie vlastnej solárnej elektrárne vám dnes stačí len strecha a nejaké našetrené financie, ktoré sa vám nielenže vrátia, ale v nasledujúcich rokoch vám budú prinášať reálne úspory. Nehovoriac o tom, že investícia do FVE automaticky zvyšuje hodnotu vašej nehnuteľnosti.

 

Aké formy udržateľnej energie využívate Vy osobne?

Zatiaľ len fotovoltiku, ale plánujem doplniť aj solárny kolektor na ohrev teplej úžitkovej vody a zakúpiť si elektrické auto.

Aké sú budúce trendy v oblasti solárnej energie? Akým smerom sa bude uberať toto odvetvie v najbližšej dekáde?

Momentálne zažívame v oblasti solárnej energie na Slovensku obrovský BOOM, nakoľko bez hnacej sily (navyšovanie cien energií) by Slováci nad fotovoltikou ani neuvažovali.  Cena elektriny bola dlhodobo tak nízka, že im v mnohých prípadoch prišlo zbytočné investovať do získavania informácií svoj čas, nie to ešte zaplatiť niekoľko tisíc eur za inštaláciu solárneho systému.

Aktuálne sme však svedkami veľkých zmien, mení sa svet ako sme ho poznali, mení sa ekonomická situácia, zaznamenávame prudký rast cien potravín, stavebného materiálu, pohonných hmôt, enormný rast úrokových sadzieb.. Tak prečo neinvestovať do niečoho, čo nám vie reálne šetriť?  

Potraviny si dokážeme doma vyrobiť len ťažko, po otvorení kohútika nám z neho netečie nafta, inflácii bohužiaľ nemôžeme povedať „sorry, momentálne na to nemám chuť ani peniaze, príď o 10 rokov ja sa zatiaľ pripravím“. Tým chcem povedať, že slnko máme nad hlavou, svieti na nás každým rokom viac a viac v dôsledku klimatických zmien, napriek tomu nám neposiela faktúry, je tu, je zdarma a vieme z neho ťažiť bez toho, aby sme mu ublížili. Jediné čo potrebujeme sú peniaze, chuť investovať, šetriť a pomáhať planéte. Technologický vývoj rozoberať nebudem, samozrejme rokmi bude technická úroveň solárnej techniky rásť, jediné čo však vieme je zvyšovať účinnosť zachytávania slnečného žiarenia, momentálne sme niekde nad úrovni cez 20 percent. V porovnaní s ostatnými krajinami nielen Európy, ale aj sveta sme výrazne pozadu, čo sa týka počtu inštalovaných panelov, takže smer je jasný. Fotovoltické systémy sa budú inštalovať čoraz viac, dokonca si myslím, že je možné, že ich inštalácia bude v čase nariadená.

Som však rád, že aktuálna situácia ľuďom otvorila oči, a pochopili, že časy sa menia a je fajn mať doma záložný plán a byť pripravený.

 

Ako prebieha v Solart.sk spracovanie klientskej požiadavky?

Od prejavenia záujmu po spustenie systému? Na základe akých parametrov nastavujete najvhodnejší systém pre konkrétnu nehnuteľnosť?

V prvom rade sa pýtame na ročnú spotrebu domácnosti v megawattoch, následne sa pýtame,  respektíve odporúčame zmeny v ohreve teplej úžitkovej vody a kúrení s kombináciou s fotovoltikou. Od klieta samozrejme zisťujeme, aký je jeho finančný strop pre túto investíciu a snažíme sa nájsť kompromis cena vs. výkon na základe jeho individuálnych potrieb a požiadaviek.  Po vypracovaní cenovej ponuky na mieru prichádza zmluva o dielo, zálohová platba, začatie konania na distribúcii, po schválení konania samotná výstavba a následná administratíva. Posledným krokom je kompletná legalizácia fotovoltiky s možnosťou ukladania prebytkov do virtuálnej batérie, zaškolenie obsluhy a klient môže začať šetriť 😊

 

Aké sú najčastejšie obavy klientov a zároveň, čo ich motivuje k rozhodnutiu zriadiť si svoju vlastnú solárnu elektráreň?

Najčastejšie sa stretávame s obavami v oblasti výšky investície a taktiež návratnosti.

Najväčší strašiak bol určite výkyv cien elektriky a plynu na burzách, ktorý nakopol enormný záujem o fotovoltické systémy. Myslím si, že svet sa mení  a ľudia na to skôr či neskôr prídu sami. Ceny sú momentálne stabilizované, je však isté, že regulácia a zastropovanie cien sa bude riadiť, otázne je akým kľúčom. Ceny energií sa môžu opäť rapídne zvýšiť  o rok, dva, päť… A rovnaká situácia môže nastať aj s cenami fotovoltických panelov. Sme presvedčení, že je najlepšie byť pripravení vopred. Najlepší čas je práve teraz.

Navyše momentálne u nás prebieha špeciálna limitovaná ponuka – obdoba štátnej dotácie pre klientov, ktorí boli rozhodnutí pre fotovoltiku, avšak stále čakajú ďalšie kolo štátnej podpory. Termín spustenia, ako aj podmienky pre zaradenie sú zatiaľ neznáme, preto sme sa rozhodli priniesť takúto jedinečnú a limitovanú možnosť, ako si zaobstarať svoju solárnu elektráreň ešte výhodnejšie a bez zbytočného čakania. Viac informácií o akcii môžete zistiť tu: promo

Prečo by si mali klienti vybrať pre zhotovenie svojej solárnej elektrárne práve Solart.sk?

V období aktívnej podpory inštalácie FVE zo strany štátu v podobe štátnych dotácií vznikali spoločnosti ponúkajúce tieto služby ako huby po daždi. Mnoho z týchto spoločností, alebo živnostníkov vidí momentálne fotovoltiku ako zdroj rýchleho zárobku, čo prirodzene vyúsťuje do situácie, kedy máme na trhu veľa poskytovateľov s rozličnými úrovňami skúseností a serióznosti.

V prípade nedostatočného prieskumu pri výbere dodávateľa vystavujú ľudia svoje domácnosti riziku, pretože nevhodné alebo nesprávne napojenie fotovoltických panelov na elektrinu v domácnosti môže skončiť rôznymi škodovými udalosťami na domácnosti či spotrebičoch, ba v najhoršom prípade až na zdraví členov domácnosti. Keďže si všetky tieto skutočnosti uvedomujeme, našou absolútnou prioritou je bezpečnosť inštalácie a dodržiavanie predpísaných technických noriem. Montáž elektroinštalácie je riešená subdodávkou od profesionálov, ktorí sa tejto činnosti venujú roky. Každú fotovoltickú elektráreň navrhuje kvalifikovaný projektant, aby sme minimalizovali možné problémy. Následná montáž samotných panelov je už technicky najjednoduchšia časť, samozrejme, aj tento úkon vykonávajú odborníci, ktorí presne vedia, ako panely inštalovať, aby sa predišlo zatekaniu a ďalším možným komplikáciám. 

Koľko máte za sebou realizácií? V čom vynikáte oproti ostatným poskytovateľom podobných služieb?

Úplne presné číslo vám nepoviem, avšak máme za sebou viac ako 100 realizácií, či už na rodinných domoch, bytových domoch alebo komerčných budovách. Vynikáme hlavne dobrými referenciami od samotných zákazníkov, čomu sa nesmierne tešíme, nakoľko je to práve náš klientsky servis, ktorý považujeme za svoju najväčšiu konkurenčnú výhodu. 

Aký je proces zaistenia spokojnosti klienta po spustení systému?

Pred, počas aj po procese samotnej inštalácie solárnej elektrárne sme našim klientom k dispozícii 24/7 v prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností. Každého klienta po inštalácií a spustení systému dôkladne zaškolíme a poskytujeme 100 % technický support, vrátane rýchleho riešenia prípadných technických problémov.